Ulubione miejsce Rodzica na WordPress.com | Dziadowskie "Ilustracje": Malolka ©

Noszę swoje dziecko. 7 powodów, dla których warto!!! I dla których to uwielbiam.

Gdy pierwszy raz przeczytałam o zaletach noszenia dzieci, byłam w szoku – dlaczego nikt wcześniej mi o tym wszystkim nie powiedział??!! (w sumie nie ma się co dziwić; w pokoleniu naszych rodziców mało kto używał chust, a wśród koleżanek zaszłam w ciążę jako pierwsza). Tymczasem Internet wykrzykuje zalety noszenia dzieci jak szalony: bliskość dziecka i rodzica pozwala im wzajemnie się do siebie dostroić, wcześniaki szybciej przybierają na wadze, ciepło i ruchy ciała rodzica łagodzą bóle kolkowych dzieci, matkom przyśpiesza produkcja mleka i zmniejsza się ryzyko depresji poporodowej, ojcowie uczą się lepiej ”czytać” dziecko, gdy mają je przy sobie etc etc…..możnaby wyliczać bez końca. Chusty idealnie wpisują się w ideę Attachement Parenting. I chociaż nie jestem stuprocentowym wyznawcą AP, to filozofia ta jest mi bardzo bliska (w połączeniu z szeptuństwem Tracy Hogg).

Poniżej 7 najważniejszych powodów, dla których warto nosić dzieci:

1) Niemowlęta, które są często noszone, są szczęśliwsze i mniej płaczą.

Tak, to naprawdę jest takie proste. Bezpośrednia bliskość ukochanego Rodzica jest potrzebą podstawową, tej samej rangi, co jedzenie. Liczne badania dowodzą, iż dzieci noszone przez kilka godzin dziennie płaczą rzadziej i krócej od rówieśników. W kulturach, w których dzieci nosi się codziennie przez kilka godzin, łączny dzienny czas płaczu niemowlęcia w wieku 0-3 miesięcy nie przekracza…7 minut! (versus 2h w kulturach zachodnich). Noszenie dzieci przez min. 3h dziennie zmniejsza długość dziennego płaczu 0 43%, a wieczornego o 54%. Wszystko to sprawdziło w przypadku Berbecia, chociaż uważam, że chusta nie jest jedynym powodem (Więcej we wpisie: Nasze rutyny). Noszone dziecko płacze mniej, gdyż ma ku temu mniej powodów – Rodzic szybciej odpowiada na jego sygnały.

Im częściej będziesz nosić swoje dziecko, tym rzadziej trzeba będzie ocierać łzy. Szybko zauważysz różnicę. Przy regularnym noszeniu, nawet w dni, w które nie uda Ci się nosić dziecka, będzie ono spokojne i zadowolone.

W niektórych przypadkach wystarczy dosłownie ”założyć dziecko” w chustę aby się uspokoiło, innymi razy potrzebny jest spacer, choćby po salonie.

2) Noszone dzieci rozwijają się lepiej!

Rozwój emocjonalny: 
O tyle bezpieczniejszy wydaje się ten hałaśliwy i rozdygotany świat, gdy poznaje się go z ramion Rodzica! Nowe miejsce? Nie szkodzi, przecież Mama/Tata też tu jest i wydaje się spokojna(y). Nagły huk? Nie szkodzi, po prostu wtulę się głębiej. Jestem głodny, ale nie muszę się nawet porządnie rozpłakać, bo opiekun jest blisko i szybko reaguje na moje potrzeby.

Dając dziecku swoją bliską obecność i zaspokajając szybko jego potrzeby budujemy jego poczucie wartości, zaufania i bezpieczeństwa.

Rozwój intelektualny:
Choć dziecko rodzi się wyposażone we wszystkie neurony, którymi będzie dysponować całe życie, to właśnie dotyk stoi za wytwarzaniem się połączeń między tymi neuronami. A liczba połączeń jest kluczowa z perspektywy inteligencji.
Rozwój mowy:
Dziecko patrzy na świat z wysokości dorosłej osoby i wsłuchuje się w jej głos, co ma pozytywny wpływ na jego rozwój lingwistyczny. Ponadto częściej się do niego mówi, pokazuje się mu nowe rzeczy, nazywa się je. Szczególnie ważne w przypadku Berbecia, gdyż jest dzieckiem dwujęzycznym. (Więcej o rozwoju mowy: Język migowy dla niemowląt).
Rozwój motoryczny:
Stymulacja błędnika, jaką daje delikatny ruch podczas noszenia w chuście, wspomaga rozwój zmysłu równowagi, a więc i zdolności psychomotorycznych. Dzieci noszone zaczynają szybciej samodzielnie trzymać główkę, siadać i chodzić.
3) Wzmacnia pewność siebie rodzica.
Pewny siebie rodzic to taki, który wierzy, że potrafi dobrze odczytać komunikaty niemowlęcia i że z dzieckiem jest wszystko w porządku. O ileż łatwiej to osiągnąć, gdy maleństwo ma się tuż pod nosem!
4) Chustę można nosić wszędzie.
W domu: dzieki temu masz dwie wolne ręce (!) przy pracach domowych (odkurzanie, rozwieszanie prania, układanie książek na półce etc) i zabawie ze starszym rodzeństwem. Mój Berbeć uwielbia ”pomagać” w pracach domowych. Fascynuje go wszystko, co da się zrobić rękoma, od zamiatania po układanie poczty.

Na zewnątrz: w ciasnym sklepiku na rogu, kawiarni, spacerze, na lotnisku i podczas lotu samolotem (o taaak, dzidzia przesypia start i lądowanie, zapomnij o płaczu).

5) Noszenie niemowląt wzmacnia i utrwala więź między dzieckiem i rodzicem.

Chusty są świetnym narzędziem budowania relacji opartej na wzajemnej bliskości, obecności i przywiązaniu. Dziecko czuje Twój zapach. Słyszy bicie Twego serca. Jest kołysane. Może spojrzeć Ci w oczy (przez pierwszych kilka tygodni niemowlak widzi zaledwie na ok. 20 cm) i zobaczyć w nich spokój i miłość. Jest mu ciepło. Miękko. Bezpiecznie. 

6) Jest jeszcze jeden powód, tylko dla Tatusiów;) Wiele kobiet, ze mną włącznie, uważa, że mężczyźni noszący dzieci są SEXY! Mam kolegów-singli, którzy nie raz chcieli pożyczyć Berbecia i chustę na kilka godzin – w celach podrywowych:)
7) Nie, nie rozpieścisz malucha.
Według etolożki dr. Evelin Kirkilonis, specjalizującej się w badaniu zagadnienia bliskości dorosłych z dziećmi, pomysł, że niemowlę można rozpieścić noszeniem, jest absurdalny. Nie należy mylić AP i noszenia dzieci z modnym niegdyś ”wychowywaniem bezstresowym”.
Nosisz dziecko w chuście? Podziel się swoimi doświadczeniami.
Czytaj również:
Moje chusty 
Język migowy dla niemowląt

Źródła:

1 – Hunziker UA, Barr RG. (1986) Increased carrying reduces infant crying: A randomized controlled trial. Pediatrics 77:641-648

2 – Anderson GC. (1991) Current knowledge about skin-to-skin (kangaroo) care for pre-term infants. J. Perinatol. 11(3):216-26.

3 – Pelaez-Nogueras M, Field TM, Hossain Z, Pickens J. (1996) Depressed mothersʼ touching increases infantsʼ positive affect and attention in still-face interactions. Child Development 67(4):1780-92.

4 – Tessier R, Cristo M, Velez S, Giron M, Ruiz-Palaez JG, Figueroa de CalumeZ, Charpak and Charpak N. (1998) Kangaroo mother care and the bonding hypothesis. Pediatrics 102:e17.

5- TheBabyWearer.com

6- Askdrsears.com

 

Advertisements

4 Responses to “Noszę swoje dziecko. 7 powodów, dla których warto!!! I dla których to uwielbiam.”

  1. waga

    tez uwazam, ze warto nosic dzieciaki – nosilam cala trojke i przysiegam, ze z marud zamienialy sie w aniolki (takie, jak opisywala Tracy). zabkowanie, podroze, kolki – przeszlusmy przez to wszystko wlasnie przy pomocy chusty.

    Reply

A Ty co o tym sądzisz?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

%d bloggers like this: